Co možná nevíte o svém mobilu

17. listopadu 2009 v 18:51 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Mobilní telefon je dnes již samozřejmostí a mnoho z nás již považuje za samozřejmost se při telegonování vidět a posílat si fotky, videa a zvuky. Také psaní poznámek v kalendáři díky kterým jsme upozorněni na svátky a schůzky, nebo úkoly. Aby to ale mělo vůbec nějakou cenu, je třeba se tím pak pokud možno řídit. Většina z nás to umíme, ale starší lidé, zejména ženy to neumí. Stačí si prostudovat návod k obsluze.

Takovým a pro takové bych doporučil telefony značky NOKIA, které jsou velice jedfnoduché a sami umí poradit, jak co udělat. Jinak telefony všech značek mají na spodním řádku displeje popisy tlačítek a ikonové menu. Při posílání MMS a e-mailu jste obvykle vedeni tvorbou zprávy. Už u Nokue 6210 někdy stačilo chvíli nic nedělat a objevila se nápověda. To osobně moc rád nemám ale pomůže vám to něco udělat.

Co asi nevíte o svém mobilu je, že když Vám někdo posílá kontakt jako vizitku, obvykle je na prvním místě ve volbách její uložení, nebo stačí stisknouttlasčítko u kterého je na spodní řádce displeje napsáno ČÍST a potom ULOŽIT. Tím je kontakt vložen do vašeho seznamu. U starých typů Nolie (Nokia 3310,3219, 3330, 3410, 6210, 6310i apod) stačilo potvrdit jméno a číslo při prohlídce vizitky. , Podobně se chovají položky kalendáře.

Nové typy telefonů SonyEricson počínaje typem T600i ukládají vizitky nebo položky kalendáře automaticky. Někdy je ale potřeba uložení odsoulasit stiskerm tlačítka u kterého je na spodním okraji displeje napsáno ANO. To platí i o zvucích a obrázcích bez ohledu nato, jestli je stahujeme z internetu, dostaneme v MMS, nebo je příjmeme pomocí BlueTooth či infračerveného portu z jiného telefonu, notebooku či jiného zařízení.

U nokie záleží na typu který máte. V případě např Nokue 6670, 6600 a 7650 vždy stažený soubor z Internetu musíte uložit. Neplatí to o obrázcích které se zobraszují online a když se vám to líbí, zvolíte uložení ve VOLBY-Uložit a pak najdete místo v telefonu (obvykle Galerie/obrázky) Zvuky a videa se automaticky ukládají do příslušné složky a pak jsou otevřeny. Pokud na takový telefon posíláte zvuk, obrázek nebo text, je přijat jako příchozí zpráva a telefon se chová jako když přijal SMSku, nebo MMSku. V případě přijímání dat z jiného telefonu k tomu dojde až tehdy, kdy odsouhlasíte-li příjem dat stisknutím obvykle levého funkčního tlačšítka nebo středu joysticku - tam kde je na spodním řádku displeje napsáno ANO, nebo PŘIJMOUT. Platí též pro Nokii 6230i.

U Nokie 6101,6085 a 6131 nefunguje přijímání položek kalendáře dobře. Příjem je jednoduchý ale celodenní akce jsou uloženy tak že jste upozorněni den předem. Pžijaté obrázky, hudba, zvuky a videa jsou ukládány automaticky do složky Přijaté soubory bez ohledu na způsob obdržení. Příjem dat je bez signalizace a u přijmu z jiného telefonu je potřeba s příjmem souhlasit.

Valná většina mobilů vám umožŇuje zdarma posílat obrázky, zvuky a videa pokud je osoba s vámi v jedné místnosti právě pomocí toho BlueTooth. Snažte se být dost blísko svého kamaráda nebo příbuzného, abyste se nemuseli ptát jaký má telefon, protože zvolením nějakého toho telefonu, který jer na seznamu zařízení, které váš mobil našel, se zvolený telefon rozsvítí aby se zeptal zda-li chcete přijmout data. Telefony nebo počítače s BlueTooth jsou obvykle zobrazeny jako Značka a typ telefonu, nebo jméno a typ počítzače (K610 je Sone Ericsdon K610, nebo Pepa Acer Aspire Traveler je notebook nějakého Pepy).

Přenos perovedete tak že pole troho jak se ovládá váš telefon najdete obrázek, zvuk, nebo video a u Nokie stisknete VOLBY a vyberete Odeslat a pak vyberete Odeslat přes BlueTooth. Potom vyberete telefon kam to chcete poslat a potvrdíte. Pžíjem se projeví tak, že až příjemce odsouhlasí příjem, proběhne přenos. Pokud k souhlasu nedojde, telefon asi minutu počká a nahlásí chybu. U Sony Ericsona je to obvykle pod tlačítkem Další a dál je to stejné - Odeslat-Přes BlueTooth, vybrat telefon z nabídky a počkat až to přijme.

Jiné telefony jsem v ruce neměl. Jako rada starším lidem kteří dostali takovýhle telefo by to stačilo. Rozhodně pak nebudou muset s každou blbostí za svými dětmi či vnoučaty. Když jsme tak u toho,
tak zjistit kdo volal můžeme ve Zmeškaných hovorech, které jsou obvykle v MENU pod Protoíkol volání u Nokie a u Sony Ericsonu pod tlašítkem Hovor a hned první je všechno a směrem do stran jsou zvklášť Zmeškané hovory, Volaná čísla, Přijaté hovory a tak.

Totéž jde i u některých Nokií kde jsou volaná čísla ihned po rtuce stiskem zeleného sluchátka, nebo MENU-Protokol volání a pak směrem nahoru a dolů jsou druhy hovorů. Pokud tam je číslo beze jména a pamatujeme si jak se ten člověk jmenoval, můžeme si ho uložit u Nokie VOLBY-Uložit kontakt -Nový a pak si napsat jméno a uložit. U starých nokií napsat jméno OK a stisknout OK k potvrzení čísla. Nebo když nám něškdo dává další číslo protože jich má víc, můžeme zvolit Uložit kontakt-Přidat ke kontaktu a najít si jméno toho člověka. Pak si tam přidáme číslo.

Starším lidem může dělat potíže u mobilu psaní písmen. Z tohoto důvodu jsou na číslech skkupiny písmen abecedy. Abychom napsali písmeno které chceme, tolikkrát stiskneme číslo. Jméno Pavel tak bude vypadat jako 7-2-888-33-555. Pomlčka znamená počkat a opakování číslice je sisknutí.

Tohle píše písmena jenom tehdy, když je na příklad při ukládání čísla zobrazena kolonka pro napsání jména, nebo příjmení a typ je ABC. U Nokie je pro přepínání velkých a malých písmen potřeba stisknout Křížek (#). Mezera je nula (0). Pro vložení nenapsatelného znaku stiskněte hvězdičku (*) a zhnak vxyberte a stiskněte OK. v psaní SMS nebo textu do MMS či e-mailu lze mačkáním lřížku přepínat mezi Velkými a malými písmeny, psaním se slovníkem T9 a číslicemi. Slovník T9 nefunguje výdy spolehlivě ake umožní nám mačkat klávesy jen jednou a slovo se napíšew dokonce i s háčky a čárkami. Telefon ho ale musí znát. Rychlé vypínání a zapínání T9 lze dělat podržením levého modrého tlačítka nad nebo u zeleného sluchítka. Čísla sae dají psát i v režimu psaní písmen a to jejich podržením.

U Sony Ericxsona je mezera Křížek a přepínání velkých a malých písmen, případně VELKÝCH/malých písmen, číslic a psaní s/bez T9 Hvě+zdička. Další znaky se vkládají stuiskem tlačítka Další a hned nahoře je Vložit symbol a po stisku tklačítka Vybrat můžete vyhledat a vložit nějaký znak z tabulky.

Jiné telefony jsmem, meměl v ruce, alespoň ne z těch novějších které už nepíší všechna písmena velká.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama