Listopad 2009

Musí být nová budova Národní knihovny ošklivá?

22. listopadu 2009 v 15:34 | R.H. |  Zajímavosti
Jiste všichni víme jaké jsou potíže okolo stavby novbé moderní buýdovy Národní knihovny v Praze. Je to způsobeno tím že návrh včetně modelu již existuje a stačí tu budovu jen postavit. Autor projektu a designu - pan Kaplický již bohužel nežije a patřím k lidem kteří se obávají že tzv. Kaplického Chobotnice bude na jeho památku postavena.

Proč musí být postaveno nšco tak odporného? Moderní a výstřední architektura nemusí lidi šokovat svojí ohyzdností, ale dá se to udělat i hezky. škoda že nejsem architekt, ale mám takový nápad jak tu knihovnu udělat moderně, výstředně ale ne ošklivě.

Místo zeleného osminohého huňaru z nosu bych navrhoval obrovskou kovově stříbřitou kouli, která by měla na sobě z reflektorů udělané rovnoběžky a poledníky. Svítit by to mohlo nejlépe synalým nodrofialovým světlem, takže by z toho byl jakýsi stylizovaný globus. Tšěmi světly by to vlastně bylo obloženo celé protože by se tam dalo zařízení, přepínající jednotlivé sloupce světel tak, aby se ta zeměkoule jakoby točila.

Ve dne by to nesvítilo a vnoci by to vypadalo jako že se na Letné točí globus. Nyslím že by to vypadalo mnoherm lépe než ta chobotnice. Pro nějkého architekta to jistě nebude problém narýsovat a pak udělat model, no a pak se můžeme pustit do stavby.

Ten zelený hnus je naštěstí jen kryt, takže vnitřek bychom měli.

Není to dobrý nápad?

Co možná nevíte o svém mobilu

17. listopadu 2009 v 18:51 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Mobilní telefon je dnes již samozřejmostí a mnoho z nás již považuje za samozřejmost se při telegonování vidět a posílat si fotky, videa a zvuky. Také psaní poznámek v kalendáři díky kterým jsme upozorněni na svátky a schůzky, nebo úkoly. Aby to ale mělo vůbec nějakou cenu, je třeba se tím pak pokud možno řídit. Většina z nás to umíme, ale starší lidé, zejména ženy to neumí. Stačí si prostudovat návod k obsluze.

Takovým a pro takové bych doporučil telefony značky NOKIA, které jsou velice jedfnoduché a sami umí poradit, jak co udělat. Jinak telefony všech značek mají na spodním řádku displeje popisy tlačítek a ikonové menu. Při posílání MMS a e-mailu jste obvykle vedeni tvorbou zprávy. Už u Nokue 6210 někdy stačilo chvíli nic nedělat a objevila se nápověda. To osobně moc rád nemám ale pomůže vám to něco udělat.

Co asi nevíte o svém mobilu je, že když Vám někdo posílá kontakt jako vizitku, obvykle je na prvním místě ve volbách její uložení, nebo stačí stisknouttlasčítko u kterého je na spodní řádce displeje napsáno ČÍST a potom ULOŽIT. Tím je kontakt vložen do vašeho seznamu. U starých typů Nolie (Nokia 3310,3219, 3330, 3410, 6210, 6310i apod) stačilo potvrdit jméno a číslo při prohlídce vizitky. , Podobně se chovají položky kalendáře.

Nové typy telefonů SonyEricson počínaje typem T600i ukládají vizitky nebo položky kalendáře automaticky. Někdy je ale potřeba uložení odsoulasit stiskerm tlačítka u kterého je na spodním okraji displeje napsáno ANO. To platí i o zvucích a obrázcích bez ohledu nato, jestli je stahujeme z internetu, dostaneme v MMS, nebo je příjmeme pomocí BlueTooth či infračerveného portu z jiného telefonu, notebooku či jiného zařízení.

U nokie záleží na typu který máte. V případě např Nokue 6670, 6600 a 7650 vždy stažený soubor z Internetu musíte uložit. Neplatí to o obrázcích které se zobraszují online a když se vám to líbí, zvolíte uložení ve VOLBY-Uložit a pak najdete místo v telefonu (obvykle Galerie/obrázky) Zvuky a videa se automaticky ukládají do příslušné složky a pak jsou otevřeny. Pokud na takový telefon posíláte zvuk, obrázek nebo text, je přijat jako příchozí zpráva a telefon se chová jako když přijal SMSku, nebo MMSku. V případě přijímání dat z jiného telefonu k tomu dojde až tehdy, kdy odsouhlasíte-li příjem dat stisknutím obvykle levého funkčního tlačšítka nebo středu joysticku - tam kde je na spodním řádku displeje napsáno ANO, nebo PŘIJMOUT. Platí též pro Nokii 6230i.

U Nokie 6101,6085 a 6131 nefunguje přijímání položek kalendáře dobře. Příjem je jednoduchý ale celodenní akce jsou uloženy tak že jste upozorněni den předem. Pžijaté obrázky, hudba, zvuky a videa jsou ukládány automaticky do složky Přijaté soubory bez ohledu na způsob obdržení. Příjem dat je bez signalizace a u přijmu z jiného telefonu je potřeba s příjmem souhlasit.

Valná většina mobilů vám umožŇuje zdarma posílat obrázky, zvuky a videa pokud je osoba s vámi v jedné místnosti právě pomocí toho BlueTooth. Snažte se být dost blísko svého kamaráda nebo příbuzného, abyste se nemuseli ptát jaký má telefon, protože zvolením nějakého toho telefonu, který jer na seznamu zařízení, které váš mobil našel, se zvolený telefon rozsvítí aby se zeptal zda-li chcete přijmout data. Telefony nebo počítače s BlueTooth jsou obvykle zobrazeny jako Značka a typ telefonu, nebo jméno a typ počítzače (K610 je Sone Ericsdon K610, nebo Pepa Acer Aspire Traveler je notebook nějakého Pepy).

Přenos perovedete tak že pole troho jak se ovládá váš telefon najdete obrázek, zvuk, nebo video a u Nokie stisknete VOLBY a vyberete Odeslat a pak vyberete Odeslat přes BlueTooth. Potom vyberete telefon kam to chcete poslat a potvrdíte. Pžíjem se projeví tak, že až příjemce odsouhlasí příjem, proběhne přenos. Pokud k souhlasu nedojde, telefon asi minutu počká a nahlásí chybu. U Sony Ericsona je to obvykle pod tlačítkem Další a dál je to stejné - Odeslat-Přes BlueTooth, vybrat telefon z nabídky a počkat až to přijme.

Jiné telefony jsem v ruce neměl. Jako rada starším lidem kteří dostali takovýhle telefo by to stačilo. Rozhodně pak nebudou muset s každou blbostí za svými dětmi či vnoučaty. Když jsme tak u toho,
tak zjistit kdo volal můžeme ve Zmeškaných hovorech, které jsou obvykle v MENU pod Protoíkol volání u Nokie a u Sony Ericsonu pod tlašítkem Hovor a hned první je všechno a směrem do stran jsou zvklášť Zmeškané hovory, Volaná čísla, Přijaté hovory a tak.

Totéž jde i u některých Nokií kde jsou volaná čísla ihned po rtuce stiskem zeleného sluchátka, nebo MENU-Protokol volání a pak směrem nahoru a dolů jsou druhy hovorů. Pokud tam je číslo beze jména a pamatujeme si jak se ten člověk jmenoval, můžeme si ho uložit u Nokie VOLBY-Uložit kontakt -Nový a pak si napsat jméno a uložit. U starých nokií napsat jméno OK a stisknout OK k potvrzení čísla. Nebo když nám něškdo dává další číslo protože jich má víc, můžeme zvolit Uložit kontakt-Přidat ke kontaktu a najít si jméno toho člověka. Pak si tam přidáme číslo.

Starším lidem může dělat potíže u mobilu psaní písmen. Z tohoto důvodu jsou na číslech skkupiny písmen abecedy. Abychom napsali písmeno které chceme, tolikkrát stiskneme číslo. Jméno Pavel tak bude vypadat jako 7-2-888-33-555. Pomlčka znamená počkat a opakování číslice je sisknutí.

Tohle píše písmena jenom tehdy, když je na příklad při ukládání čísla zobrazena kolonka pro napsání jména, nebo příjmení a typ je ABC. U Nokie je pro přepínání velkých a malých písmen potřeba stisknout Křížek (#). Mezera je nula (0). Pro vložení nenapsatelného znaku stiskněte hvězdičku (*) a zhnak vxyberte a stiskněte OK. v psaní SMS nebo textu do MMS či e-mailu lze mačkáním lřížku přepínat mezi Velkými a malými písmeny, psaním se slovníkem T9 a číslicemi. Slovník T9 nefunguje výdy spolehlivě ake umožní nám mačkat klávesy jen jednou a slovo se napíšew dokonce i s háčky a čárkami. Telefon ho ale musí znát. Rychlé vypínání a zapínání T9 lze dělat podržením levého modrého tlačítka nad nebo u zeleného sluchítka. Čísla sae dají psát i v režimu psaní písmen a to jejich podržením.

U Sony Ericxsona je mezera Křížek a přepínání velkých a malých písmen, případně VELKÝCH/malých písmen, číslic a psaní s/bez T9 Hvě+zdička. Další znaky se vkládají stuiskem tlačítka Další a hned nahoře je Vložit symbol a po stisku tklačítka Vybrat můžete vyhledat a vložit nějaký znak z tabulky.

Jiné telefony jsmem, meměl v ruce, alespoň ne z těch novějších které už nepíší všechna písmena velká.

R.H.

Lidcé na mne nemají čas

17. listopadu 2009 v 16:54 | R.H. |  Co mne trápí
Dalšěí věc která mne trápí je, že lidé na mne nemajíčas a to i v případě, že jde o řemeslníka kterého jsem si objednal. Jistě všichni víme, že každá domácnost potřebuje údržbu a je potřeba něco opravit a seřídit. Aby to bylo levnější, tak je dobré když máme nějakého dobrého známého který je tím řemeslníkem.

Jednoho takového mám a občas se vidíme v hospodě. Je to člověk se kterým je zajímavé si povídat a je to výborný zámečník který mi dělal speciální bezpečnostní dveře. Ty nyní potřebují údržbu ale ten člověk má moc jiné práce. V jeho případě je tu problém s tím že práce kterou on dělá se nedá moc dobře automatizovat, aby měl více času.

Je velká škoda že se ve Windows nedá naučut jednoduše psát programy, prortože jsem se tím jeden čas zabýval, ale to bylo na 486stce pro MS_DOS. Kdyby dělal úředníka v kanceláři, dalo by se ledacos udělat a myslím že bych to uměl i bez učení. Stačilo by totiž dát do tabulky v Excellu nějaké rutiny a makra, aby se účetnictví dělalo samo, nebo aby si každý doma sám podal žádost po internetu na webu úřadu a místo úředníka by to zpracovával nějaký skript. Pokud byste mi s tím chtěšli pomoci, stačí mi poslat mějaké ukázky jazyka PHP s popisky abych si rto vždycky překopal podle toho co chci udělat. Děkuji.

Zatím mohu poradit jak takové věci dělat v programech které mám doma a se kterými to umím, ale to kdyžtak v nějakém článku v rubrice věnované radám ohledně používání moderní techniky.

Možná že se i vám dějí podobné věci díky tomu jaká je doba, ale nebylo by možné si trochu hlídat a plánovat práci a věci co chci dělat?

R.H.

Jak táta jedl Lasaň

9. listopadu 2009 v 16:54 | R.H. |  Pro zasmání
Jel jsem s tátou na týden autobusem do Holandska na týden. Bylo to zajímavé a moc pěškné. Na cestě domů se stala historka, kterou bych rád vyprávěl:

Před odjezdem z Amsterdamu si táta koupil pivo které bylo poněkud silnější, takže sostal hlad. Možnost koupit si něco k jídlu byla až po cestžě v Německu u čerpací stanice. Asi každé 3 hodiny se u nějaké zastavilo aby se dalo jít na záchod, nebo si protáhnout nohy po dlouhém sezení.

Na jedné takové pumpě nám řekli že pojedeme dál za hodinu, takže pokud se chcete najíst, můžeme. Tak si dal táta Lasdaň ale sotva se chtěl dát do jídla, někdo přišel že odjíždíme za minutu. Co teď? Nezbylo než si vzít hodně ubrozsků a zabalit si to.

Když jsme nastoupili a autobus se rozjel, rozbalil si táta to jídlo a njak jedl. Problém byl že většina lidí chtěla spát a vůně té Lasaně se linukla po autobuse, kór když vedle jiného různého koření tam byl i česnek. Navíc byla rtma a Lasaň nedrží moc dobře pohromadě a příbor také nebyl. Výsledkem tedy bylo že ne vše táta snědl, protože to spadlo na zem a různě.. Když uklízeli ten autobus před dalším zájezdem, asi se divili, které čuňátko tam vzadu jedlo.

R.H.

Jak jsme jeli na chatu

8. listopadu 2009 v 20:25 | R.H. |  Pro zasmání
V době kdy jsem ukončil základní školu, jeszdil jsem s mámou na chatu mého bratra ve Žloukovicích. Většinou jsme jezdili vlakem. Ješdnou nás něco zdrželo na nádraží a když jsme našli správný vlak, libovali jsme si že ho máme celý pro sebe. vesele jsme lidem mávali a opláceli úsměvy. Byl tu všakk ale malý problém:

Náš vagód byl prázdný proto, že nás až na poslední chvíli někdo upozornil že jme v odpojeném vagónu. Opravdu jedoucí vlak nám málem ujel ale na poslední chvíli jsme to stihli.

R.H.

Mí přátelé se o mne asi musí postarat sami

7. listopadu 2009 v 18:12 | R.H. |  Osobní neobvyklé zkušenosti
Špatné uspořádání používání moderní techniky a nedostatečná automatizace způsobují, že jsou lidé unavení z práce včetně žen. Díky t=to smutné skutečnosti sde mí přátelé z Albedoru rozhodli založit speciální tým lidí, kteří by se o mne starali. řeknete si: Notak sláva, konečně nám dá Robin Hronek pokoj. Kdepak, naopak se důkladně podíváme na vznik nové skupiny a předvedeme si organizovanou péči o kamaráda:

Všechny projekty na pomoc mé osobě začaly stejně. Buďto jsem si já řekl o pomoc, nebo někdo, jehož schopnosti a vědomosti nestačí na řešení problému. V tomto případě cšak nejde o žádost Vás o pomoc v pravém slova smyslu, ale o to, co oni vymysleli. Začneme doma u Marie Smaulové, která bydlí s mým synem a vzhledem k tomu že je tady těchto lidí málo, bydlí tam ještě navíc jedna její kamarádka. Když nám nefungovala ani žádost o pomoc Svědků Jehovových, usšdla Marie k počítači a asi předevčírem si v pracovní skupině zaregistrovala novou skupinu Robinhelp. U ní doma ale nastal problém s připojením jak k pracovní síti, tak k Internetu, takže se vše zdrželo návštěvou tecvhnika, který holkám pomohl rozchodit domácí síť s bezdrátovým přčipojením pro notebooky.

Sotva za technikem zapadly dveře, naskákaly do skupiny počítače ostatních kamarádek Marie Smaulové až to neutáhla síť. Sdílerné dokumenty šlo špatně vzájemně stahovat a nešlo se připojit ke složce sakupiny, kam se uloží sdílené soubory ke spolupráci v případě že nšjsou všechny počítače zapnuty a připojeny k síti. Už to ale funguje. Zkolaboval totiž server, na které ta skupina Robinhelp běží.

Jak to bude fungovat? Do vbětšiny bytů kde bydlí mí přátelé se přistěhuje ještě třetí osoba. Ta bude mít za úkol sedět doma a nechat se živit dvěma spolubydlícími, kteří chodí do práceč a skládají se vzájemně na placení všech poplatků včetně jídla, oblečení a provozu domácnosti. Ta nicnedělající osoba bude čekat na telefon, když jí někdo zavolá že mi má jít s něčím pomoci. Ne vždy to je možné zařídit a tak se postupuje jako u ostatních projuektů. Znamená to že probíhají porady po síti a vzájemně se vyměňují dokumenty, zvukové nahrávky a videa. Dalšími materiály jsou fotky.

Nás na tom může z technického hlediska zajímat asi to, jak se obejít bez speciálního programového vybavení pro práci v podnikové pracovní síti a pracovat na Internetu nebo v domácí místní síti. Bohužel musíme použít více různých programů. Může se totiž přihodit že by přece jen byla nějaká žena z Českjé republiky která by se o mne chtěla starat jako partnerka, ovšem na rozdíl od práci v intranetu nějaké komunity to bude trochu dražší a složitější. Elektronická pošta se dá zvládnout v Outlooku, nebo na webu. Bohužel kromě ICQ přestaly fungovat internetové SMS-Brány kde šlo posílat SMSky zdarma ale platil to příjemce. Podobně jako se dobíjí kredit u předplacených karet pro mobilní telefony, lze formou příkazu k úhradě zapúlatit kredit na službu Sms.sluzba.cz společnosti Axima s.r.o.

Pohodlně tak lze rychle a snadno zařizovat nutnou pomoc v momentě kdy sami nemáme čas. Psaní SMSky na telefonu může být někdy zdlouhavé a když voláme, kamarádka to nezvedá. Pro registraci bez počítače z rozhodnutí nějaké kolegyně, si lzer zdarma na webu uvedené služby zřídfit tzv. SMS-Action, ke které ani nepotřebujeme žídný skript vykonávající nějakou činnost, ale stačí pouze napsat zprávu, která má přijít jako odpověď na speciální SMS, jejíž text a číslo zveřejníme jako inzerát či reklamu. Zpráva vyzve odesilatele té speciální SMS k uvedení jména v odpovědi. Šlo by to i automaticky, ale to je už programátorská záležitost.

Moji přátelé to tak mají a to v jedné aplikaci, která má eqivalent pro mobilní telefony jako JAVA-Aplikace, nebo aplikace pro Symbian. Je-li mobilní telefon opravdu moderní, funguje vše zadarmo.

Z hlediska organizačního jde o kancelářskou práci jedné nebo několika osob u počítače nebo notebooku a ostatních v terénu s mobilem či PDA nebo notebookem. K navigaci se doporučuje není-li k dispozici GPS navigace na PC jak ve stolní tak přenosné podobě např GoogleMaps - http://maps.google.com/

Mobilní operátoři nabízejí službu hledání na mapěš na svém WAPu nebo pomocí speciálních aplikací. Užitečné také je sdílení kalendáře. I tato skupina obsahuje sdílení poznámek v kaslendáři, díkyx kterým počítač nebo telefon upozorné majitele na důležité schůzky, jednání a úkoly. Všichni tak vědí co kdo dělá a mohou tak naplánovat další akci v momentě kdy má dotyčná osoba vcolno, a je tak upozorněna na nějaký úkol. Kdysi se mí přátelé z Albedoru zdržovali tímže se ptsli svých kolegů, kdy mají čas a domlouvali se na něčem podle toho. Takhle se každý podívá na sdílený kalendář a vidí harmonogram činnosti svého kolegy.

V případě skupiny Robinhelp jde výhradně o dívky, kterých je zde z Albedoru většina. Co by to znamenalo pro nás jako příklad organizované spolkupráce? Pokud mám zde na Zemi nějaké přátele a pžíbuzné, kdy u přátel může jít třeba o známé z hospody, mohou takto vzájemně spolupracovat mají-li patřičné vybavení. Stačí jim k tomu se obrátit na své příbuzné či členy rodiny a vyznají-li se v mobilech a počítačích, tak se propojit.

Ono jde totiž o to že kdyby si mí přátelé museli vystačit sami, nebudou mít doma soukromí a jejich byty budou připomínat jakousi vojenskou ubikaci. Pokud bydlíte v panewláku, tak jistě víte že máted malé místnosti a aby se šetřilo místem, spí se ve větším počtu na tzv. Palandě, nebo se děljí ttakové nábytkové sestavy že máte dole pracovní stůl na počítač, který je spolu s kancwelářskou židlí zastřešen postelí.Velmi se posvědčilo využití modemů na Internet s více zásuvkami pro připojení počítače kamelem Ethernet přes rozhraní LAN s možností dalšího připojení pomocí berzdrátového připojení WiFi. Stejnou technologii používá i pracovní síť šlo-li zkonbinovat dvoje připojení.

Naštěstí se nové uspořádfání ubytování provádí tak, aby byly u sebe buďto kamarádky, nebo členky týmu jednoho projektu.

R.H.