Proč nejde všude platit kartou?

14. října 2009 v 16:03 | R.H. |  Co mne trápí
Občas se mi stane, hlavně před tím než dostanu chřipku, že mi zlobí karta, nebo že dostanu špatně nazpět. Prozatímní řešení tohoto problému spočívá v tom, že i pro běžný nákup jako je Mléko, chleba, nějaký ten kus salámu apod., musím koupit v Tescu nebo jiném velkém obchodě. Přitom to není po technické stránce nic složitého a dokonce tu mám jeden vynález pro malé obchodeníky.

Můj vynález se obejde i bez Internetu a stačí na to klidně starší počítač na kterém by šlo aůlespoň trochu použitelně rpozjet Windows XP, aůle stačí klidně WinME, nebo Win2000 a úplně při nejhorším Win95 nebo 98 kvůli MS-OFFICE 2000 či OpenOFFICE.org a tiskárna. OFFICE nebo OpenOFFICE je potřeba kvůli fakturám, na které je nádherná šablona v Excellu 2000. Obchodník si jí, nebo mu to já udělám, vytvoří vlastní fakturu, která je naprosto živá. Stačí tam pak zadat zboží a ceny bez DPH a samo od sebe to vše sečte a udělá cenu s DPH a vypadá to pěkně. Stačí mít účet v bance a uvádět tam na sebe bankovní spojení. Místo hotovosti nebo karty provedu bankovní převod, nebo s fakturou zajdu do banky a dám příkaz k úhradě.

Provoz bankovního kartového terminálu pro karty VISA, MasterCard a Maestro se neobejdou bez poplatků a sám bych to nesvedl. Office rozchodím hravě, ale rotchodit platební terminál je dost vysoká programátorská škola :-(. Nejhorší je totiž udělat to tak aby to chodilo bez poplatků a na ten konkrétní obchod. To je na tom to nejhorší, protože krokovat Assembler je úděsná práce. I8nstalace zařízení by už takový problém nebyl. Bohužel to hasne na tom, že by mi s tím musel někdo šikovný pomoci a majitel daného obchodu by to musel chtít. To obvykle prodavači a majitelé obchodů nechtějí, protože by nemohli šidit zákazníky.

Internet by i tady nebyl k zahození, protože aby tisk k něčemu vypadal, je lepší Inkoustová a nebo laserová tiskárna. Nevýhodou ale je drashý provoz. Barvy se musí vyměnit i když se moc netiskne, protože než bylo potřeba něco vytisknout, stačily vyschnout. Tak jsem Tiskárnu odpojil a mám jí odloženou na skříni. To by si každý obchodník v mém okolí kam chodím nakupovbat musel platit sám. Chystám se sice vyměnit si modem tak aby šlo připojit více počítačů ale všechny obchody jsou moc daleko aby tam šlo natáhnout kabely a pro bezdrátové připojení jsou ještě dál. Modemi s WiFi od O2 nebo UPC jsou vyráběny pro domácí nebo malou podnikovou síť s dosahem signálu WiFi cca 25 m3 nebo 4x Ethernet kabel.

No nic, - V 21. století i když na začátku, mi připadá placení hotově jako ostuda. Navíc když je někdo chromajzl, snadno postrácí drobné.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama