Mobilní telefon nejen telefon

9. září 2009 v 16:23 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Používání mobilního telefonu zvládají u ženy diocela dobře ale některé věci jim mohou dělat potíže. Kromě seriálu o práci s počítačem se podíváme na některé věci, které mohou být složité. Na rozdíl od PC je tady problém v tom že každý výrobce mobilních telefonů má svoje vlastní ovládání. Nyní se ale základní ovládání sjednocuje.

ženy lteré umí s mobilem úplně vbše jsou pro mne jako životní družka moc můladé. Ve věku 30-50 mohou mít ženy potíže uložit kontakt do telefonního seznamu. Ve věku 40-50 a všeobecně výše neumí ženy napsat a odeslat SMS. Ty z nich které by mohly být (jedna) mojí partnerkou, může děšlat problém používat Internet a e-mail v mobilu. Internet může být zobrazován velijak, ale elektronická pošta je přehledná jako SMS.

Setkal ksem se i s tím že ženy ve všěku 30-50 neumí poslat MMS. Pžředtím než se podíváme jak nato, je tu stejně jako u možnosti získat počítzač na příklad za deset let trvající známost se mnou v rýmci spolupráce se společností PCA Praha, mobil lze záískat už za rok nebo i dříve. Stejně jako počíztač je i mobil poskytnut jako služební nástroj pro spolupráci. Není osobníám vlastbictvím ženy, která by byla moji partnerkou i když vztah není zalkpožen na lásce a sympytiích ale na získání mobilu, počítače a.t.d. zdarma. Nejprve se podíváme na problematické funkce mobilu:

Všechny nové typy mobilů mají ,ožnost spúřístupnit si nejčastěji používané funkce tak že stačí stisknout tlačítko a je spuštěna nějaká nejpoužívanější funkce. Většina mobilů bez ohledu na výrobce má funkce graficky znázorněné. Zprávy jsou označeny obrázjkem obálky, globus je Internet, montážní klíč jke Nastavení, knížka s budíkem je kalendář apod.

Nejpoužívanějšími značkami mobilních telefonů jsou Nokia, SonyEricson, Samsung, Motorola a Siemens. Dnes již těšžko najdeme úplně obyčejný mobilní telefon. U všech je již fotoaparát, Internet a e-mail, nechybí možnost propojení s počítačem jak kabelem, tak bezdrátovou technologií BlueTooth, kalwndář, jalkulačka, zápisník - malá kancelář do kapsy.

Začneme radami pro ženy vbe věku 25-50 nezi kterými může být jedna mojí partnerkou, která získá úro levnější komunikaci se mnou mobil s aktivací předplacené karty u O2, nebo od května 2009 také T-Mobile. Má-li předplacenou kartu od jkedné či druhé společnosti spolu s telefonem, může jí být dobíjen kredit. Starý obyčejný telefon jí bude vyměněn za novější. O tom někdy příště.

SMS

Tato funkce není problém ale ve věku 40-50 to může ženě dělat potíže. V zásadě je to funkce ke které se jde do MENU (Stiskněte střed kurzorového tlačítka, joysticku nebo kolečka), vyberte obálku a pokud nikde není nadepsaná funkce postranních tlačítek "Vybrat" slouží střed kurzoru jako tlačítko pro otevření funkce. Pro napsání nové zprávy vyberte a zvolte "Nová SMS", nebo Nová zpráva", napsat novou", nebo "vytvořit zprávu" a je-li nutno zvolit ještě typ (jestli to má být SMS,MMS, nebo e-mail, vyberte SMS. U nových telefonů se nejprver zadává telefonní číslo příjemce nebo jméno ze seznamu a pak po stisknuití šipky dolů napište zprávu. Jak se píše na vašem telefonu najdete k návodu k použití. Není-li zapmut slovník, platí obvykle pravidlo, že u číslic jsou skupiny písmen v abecedě. Kolikkrát zmáčnete číslo, natočíte písmeno. Vyčkejte několik vteřin před naspsáním daslšího písmene.

Příklad: Ahoj Robine bude vypadat dle mačkání číslic asi jako (Nokia) 2-44-666-50#777666224446633

Křížek (#) je obvykle přežazovač, složící u psaní textu k přepínání VELKÝCH a malých písmen. Podržením lze přepínat mezi písmeny a číslicemi. Nula je mezerník. U Siwemense je mezera jednička (1) a u SonyEricsonu je mezera ten křížek. Mapa znaků se u Nokie získá stiskem hvězdičky (*). U Sony Ericxsonu se to dělá "Další(PRAVÁ HORNÍ klávesa a hned nahoře je "Vybrat symbol". Sony Ericson funguje tak že se nejdřív píše zpráva a a pak se zadává číslo nebo se hledá příjemce.

MMS

Já obvykle posílám např fotku jako MMS zak že nejdříve něco vyfotím nebo najdu v galerii obrázků, dám odeslat jako MMS a doplňuji text a nakonec zadám čídlo nebo najdu příjemce. U Nokie se nejdřív určuje kontakt. Nejjednodušší tvorba MMS je na Nokii 6670 nebo 6600 kde nahoře je místo pro číslo nebo vybrané jméno či e-mail příjemcer, obrázek se mi tam dal sám a pod něj něco napíšu. Potom to odešlu.

Nokia 6085, nebo 6131 a NHokia 6300, 6500 mají tvorbu MMs složitěšjší: Obrázek co chceme poslat je po stisku "Odeslat" připraven k odeslání, ale aby k němu byl nějaký komentář, stiskněte šipku dolů a přejdete na okénko kde szted kurzoru je tučně nadepsán "Vložit objekt". Jakmile ho stisknete, můžete vybrat jestli chcete přidat text, obrázek zvuk bebo video. Obvykle je druhým objektem po obrázku text. Tam napíšete nějaký pozdrav, je-li obrázkem fotka z výletu. Zvolíte-li zvuk, lze pozdrav namluvit. Pod všemi místy pro objekty tvořící zprávu zvolte "Odeslat", zadejte číslo nebo vyberte ze seznamu, jako předmět můžete napsat "Pozdrav" a vše odeslat. Podobně se to dělá u Sony Ericsonu.

U MMS je ale potřeba mít jistotu že člověk kterému MMS posíláte má telefon který umí MMS a nejlépe od stejného výrobce. Jinak některé objekty nejdou u příjemce otevřít. Obrázky a texty fungují na jakémkoli telefonu co umí MMS. Tento typ zpráv lze poslat i na e-mailovou adresu. V případě vybrání jména z kontaktů vám telefon kromě čísla na mobil nabídne i e-mailovou adresu, je-li v kontaktu který jsme vybrali uložená.

Pokud MMS neodešla z telefonu, nebo vám místo MMSek chodí SMSky že máte novou MMS kterou si vyzvednete přes internet, máte chybně nastavený telefon. Poraďte se s operátorem, nebo u O2 pošlete SMS ve tvaru MMS NO GC (pro Nokii), MMS SE GC (pro SonyEricson) a podobně na číslo 999111,m pokud nefunguje tak na 999888. Jako odpovběď máte dostat Konfihurační zprávu, kterou nejdříve otevřte a pak uložte. Někdy jde uložit rovnou. Po uloýení vypněte a zase zapněte telefon a mělo by to fungovat, je-li služba aktivována. Pokud bych Vám jako konkrétně své partnerce dal telefon k užívání zdarma, služba tam bude aktivována spolu s nastavením telefonu aby byla funkční.

E-mail

Podobně jako poštovní klient u počítače funguje e-mail u mobilu. Je ale potřeba mít aktiovovány datové služby (Wap a Internet GPRS či HSCSD dke možností telefonu) Telefon získaný zdarma co by moje partnertka je takový, aby to uměl. Píše se jako SMS a fotky, videa a zvuky, lze posílat jako MMS ale typem zprávy bude e-mail.

Zájemlkyně o práci ošetřovatelky u PCA která bude zaměstnána jako moje partnerka costane e-mailovou schránku a jak posštovní klient v mobilu tak počítači již bude nastaven tak, aby již fungoval a aby stačilo hned poslat a taky dostat nějaký ten e-mail.

Jak se co dělá zjistíte sami pokud se naučíte se svým telefonem zacházet dle návodu k použití k telefonu.

Ukládání čísla

Obvykle ho lze udělat tak že po jeho zadání můžete místo volání stisknou levou nebo pravou funkční klávšesu a vybrat "Uložit". Dle příkladu u psaní SMS se napíše jméno. U Nokie se to děšlá tak že se zmáčkne levá klávesda označená jako VolbyL a vyberte "Uložit" U SonyEricsona je to "Dakší" a "Přidat kontakt". Jak se to dělá u vašeho telefonu zjistíte v návodu k použití.

Pokud jste dostali číslo prozvoněním, najdete ho ve Zmeškaných hovorech, nebo v Přijatých hovorech pokud jste zvedli telefon (přijali hovor). Seznamy hovorů jsou k dispozici u Nokie stisknutím zeleného sluchátka. U SonyEricsona je to levé horní tlačítko, na displeji nadepsané "Hovory". Pohybem do stran se přechází mezi hovory Zmeškanými, Přijatými, volanými čísly, nebo vším najednou což je výchozí volba (když szisknete Hovory). Jinak jsou seznamy v hl\vním menu a v položkách jako: Protokol volání, Seznamy hovorů, výpisy hovorů apod. Blíže v návodu k vašemu telefonu.

Odtud lze číslo beze jména uložit.To se obvykle dělá tak že u Nokie se stiskne VOLBY a vybere se "Uložit" stiskne se VYVRAT a napíše se jmé=no a stiskne se OK a po zkontrolování čísla zase OK.

Daůší finkce si vysvětlíme příště.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 janecek janecek | Web | 20. února 2015 v 17:18 | Reagovat

Dotykové mobilní telefony procházejí poslední dobou super vývojem, my jej sledujeme a doporučujeme ty nejlepší :-)

2 hronekrobin hronekrobin | 24. února 2015 v 17:23 | Reagovat

Dwěkuji za komerntář.

Ano, dners již asi tak 10 let jsou nejlepší dotrykové telefony, ale v době, kdy jsem psal tento článek, tak ještě nebyly.

R.H.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama