Mike Oldfield - další inspirace pro moji hudební tvorbu

6. září 2009 v 15:53 | R.H. |  Hudba
Kromě Jeana Moichele Jarreho minspiruje moji hudební tvirbu anglický skladatel a multiinstrumentalista Mike Oldfield, ktefrý se vyznačuje tím že má velký žánrový rozsah co se týče hudební tvoirby. Kromě něčeho co by se dalo označit jako rockové synfonické básně jakými jsou třeba desky jako např. Tubular Bells 1,2,3, Ommadawn, Hargest ridge nebo první strana Islands, dělá Oldfield drobnější skladby včetně písní, které by se daly označit jako všeobecný pop ale velmi kultivovaný. Na hudbě Mike Oldfielda je zajímavé to, že i když to člověk nezná, má pocit že nějaká melodie je mu nějak povědomá.

Rocxkové synfonické básně se vyznačují širokou různorodostí od Vářné hudby hrané nástroji na populární hudbu až ke kosmické elektrofonické hudbě budoucnosti. Vždy se v té rockové synfonii objeví kousek hudby prozrazující britský původ Mike Oldfielda. Znamená to že rád používá prvky keltského folklóru. Výsledkem je nádherná hudba, kterou bychom mohli použít k nějaké pohádce nebo k folmu o Robinu Hoodovi. Asi se Oldfield také nechíví inspirovat. Kdo jej inspiruje? Asi skupina Jethro Tull.

Jak to ale souvisí s tím že je Mike Oldfield mým vzorem pro skládání hudby jako Jarre? Tím že jsem také zkoušel pracovat Oldfieldovým způsobem. Výsledkem je nahrávka Blustering Winds - Dující větry, která se povedla natolik, že si mne jedna kamarádka spletla s Oldfieldem.

Problém je ale v tom že pracovat jako Mike Oldfield je dost složité. Hlavně jde o to že jednak je tato hudba složitá mobčas nárazovcými změnami a u keltských folklóreních ritmů se stává že je nepravidelný takt. To vadí při kopírování nebo usnadnění práce vytvořením smyčky. Dalšěěí stupeň složitosti pro tvorbu v malém bytě je používání slutečných akustických nástrojů a je potřebná spolupráce s více lidmi.

Dující větry se dají sehnat u mně na CD třeba přes www.rhmusic.org

Jinak přez známé , v hospodě u piva se dohodnout, nebo zklusit hledat na serveru Uložto CZ
ale nevím jak se mi to tam podařilo dát. Myslím že jako blustering winds a měl by to být balíček RAR nebo ZIP. Nejsem si jistý že to tam zůstalo. Zkusil jsem to tamn dát bez registrace a bez pořádného označení.

Mike Oldfield prostě patří mezi mé oblíbené hudebníky, a rád si ho někdy poslechnu. A co Vy?

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama