jak s počítačem snadno a rychle VI - Počítač vždy poruce

12. září 2009 v 12:47 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Tento díl radící ženám jak s počítačem a včrm kfo chtějí nějakou radu, věnujeme přenosným počítačům, nebo-li Notebookům. Některé z nich umožní získat nějaký zadarmo co by moje partnerka i dříve než za 10 let ale plné zastoupení funkčních možností velkého stolního počítače to nenabízí. Vyzkoušel jsem zua Vás jeden takový mininotebook, který je určen zejména pro právci s Internetem. Tomuto druhu notebooku se říká Netbook. Se zálohou rozdělané práce nebo stařené hudby či filmů Vám kdyžtak pomohu, nebo Vám pomůže někdo s velkým počítačem. V opačném případě by byla potřeba externě připojitelná mechanika CD, nejlépe DVD-R/W. Výhodou zuase je že je to velmi malý počítač.

Praktičzější ale je velký notebook se vším co má velký počítač, preotože můžete dělat vše kdekoli. Z důlvodů velké zpotřeby energie při provozu na baterie se doporučuje mít po ruce zásuvku elektrické sítě a v tašce ve které počítač nosít je třeba mít s sebou nabíječku, která slouží také k provozu na napájení ze sítě. Napájení ze sítě použijte nejlépe až tehdy, varuje-li počítač že baterie jsou vybité. Na rozdíl od stolního pčítače není třeba notebook vypínat. Zaklapnutím se uvede do režimu spánku a při jeho zapnutí je operační systém spušztěn mnohem rychleji spolu s otevřením rozdělané práce. Jenom je třeba se přihlásit k systému poklepem ikony uživatele. V rámci maximálního uisnadnění používání přenosného počítače by mé družce byl poskytnut notebook s již aktivivaným systémem s automatickým přihlášením se k systému bez ochrany heslem. Znamená to že po zapnutí a spuštění systému Windows se objeví rovnou plocha s ikonami a lištou nabídky Start.

V případě mininotebooku nabo EEE-PC použijeme jako pčříklad notebook ACER Aspire One, coiž je notebook malých rozměrů jako EEE PC ale má klasický elektromagnetický pevný disk používaný u běžných počítačů a notebooků. Nevýhodou je krátká provozní doba při provozu na baterie ale zase je rychlejší než SSD harddisky používané u EEE PC. Je třeba mít s sebou napájecí zdroj (nabíječku) a poblíž zásuvku. Baterie se nabíjejí i za chodu (provozu na síť) a nabíjení trvá asi 2 hodiny. Poznáte to podle toho že červená kontrolka, která vasrovně zabliká při vybití baterií bude svítit zeleně.

Většina Notebooků včetně toho který použijeme jako příklad má přístup na Internet zdarma pomocí bezdrátových sítí WiFi. Můžete tak na Internet v restauraci, kavárně nebo v obchodním centru jen tak. A tady je několik rad jak nato:

Po nastartování systému se u hodin objevcí ikona bezdrátové sítě a bublina oznámí že byly rozpoznány bezdrátové sítě. Klikněte myší nebo prdtem na touchpadu zajeďte na tu bublinu a poklepte ji nebo dvakrát rychle za sebou stiskněte lkevé tlačítko u plošky pro pohyb myši.

Otevře se okno se seznamem bezdrátových sítí. Občas blikne oranžová kontrolka WiFi. Vyberte síť která je označena jako Nezabezpečená u které je pokud možno co nejlepší signál zobrazený na grafu. Mělo by být vybarveno co nejvíce sloupečků. Dole klepněte na Připojit a souhlaste s připojením v hlášení že se připojujete k nezabezpečené síti. Oranžová kontrolka chvíli bliká a pak svítí stále. Jakmile je u vybrané sítšě nápis "Připojeno" můžete začít pracovat na Internetu, surfdovat a používat ICQ a Skype.

Navštívíte-li místo kde jste se připojili kdykoli později, po zapnutí notebooku se na Internet připojíte automaticky pomocí vybrané sítě ihned, naběhnou-li všechny funkce.

Může se ale přihodit že i když je síť nezabezpečená, kontrolka Wifi svítí, ale je nahlášen omezený přístup, Internet nebude fungovat. Ikona bezdrátové sítě je označena vykřičníkem v trojúhelníku. Síť má slabí signál, nebo je nutná registrace. V takovém případě klepněte na odpojit, což je to samé co Připojit a zkuste jinou síť.

Chcete-li se připojit k zabezpečené síti, budete potřebovat heslo od jejího provozovatele. To je třeba při připojování zadat, jakmile svítí oranžová kontrolka, ale objeví se hlášení že systém čeká na ověření. Je-li heslo zadáno správně, jste na Internetu bnez dalšího varování.

Hlavně ženy upozorňuji na skutečnost že některé chybové hlášky nelze brát doslova. Pokud zapojíte notebook do zásuvky když se vybily baterie, hje třeba chvíli počkat před zapnutí notebooku. I když se jedná o nový přístroj, může dojít při okamžitém zapnutí k zobrazení hlášení, že baterie jsou poškozeny a je třeba používat napájení ze sítě aby nedošlo ke ztrátě neuložených dat. Je-li přístroj nový je třeba tuto hlášku ignorovat a neshánět servis kvůli výměně baterií.

Pro připojení k Internetu nezávisle na poskytnotých bezdrátových sítí se bude hodit mobilní telefon připojený k notebooku kabelem, nebo pomocí BlueTooth. Připojení bude většinou velmi pomalé a bude zde velmi rychle ubývat kredit. Je-li telefon vybaven funkcí videohovor, je např. u O2 v Praze a Brně k dispozici síť 3G-UMTS, která umožňuje docela dobře použitelné připojení k Internetu.

Své partnerce to co by servisní technik sám zprovozním zejména tehdy, bude-li poskytnutým počítačem nějaký mininotebook, jakým je třeba ten ACER Aspire One, kde je možné připojit telefon jako modem pouze kabelem USB a instalace podpory je problematická z toho důvodu že zde není jednotka CD. Software z CD k telefonu se musí zkopírovat na Flashdisk a instalovat z něj.

Software k mobilu sám z části nastaví v počítači připojení na Internet a umožní nahrávat fotky, bydea a zvuky z telefonu a psát SMS ne na telefonu ale na klávesnici počítače. Pořádný notebook má obvykle také BlueTooth takže lze mobil připojit bezdrátově a ztak může telefon zůstat v kapse a Internet jde na počítači. Abyste si takto telefon sami a hlavně samy připojili a hlavně připojily, dělá se to v zásdadě nějak takto:

Není-li na pološe počítače ikona BlueTooth, určitě bude v Ovládacích panelech. Start-Ovládací panely a poklepat BlueTooth. Hodsnotu "Vypnuto" změňte na zapnuto". Měšla by v předu u oranžové kontrolky pro WiFi být ještě modrá kontrolka, která by měla občas bliknout. Počítač může ikonu BlueTooth dát na plochu nebo ji zobrazit u hodin. Tam na ni klepněte a zvolte vyhkedání zařízení. U telefonu byste měli mít také zapnuté BlueTooth, na což je tam ikonka.

Jakmile se v okně se seznamem zařízení objeví také Váš mobilní telefon (Ikona telefonu a typ vašeho mobilu), poklepem nebo klepnutím pravým tlačítkem a výběrem položky "Pair", nebo "Párovat" zobrazíte okno připojení zařítení. Vymyslete si nějaké alespoň čtyřmístné číslo, které zadáte a klepnete na "Párovat". Toto číslo zadejte i na telefonu jakmile odsouhlasíte připojení. Tím to je připojené.

Modrá kontrolka bliká, nebo svítí. To záloeží na tom, jak to výrobce Notebooku udělal. Obvykle se řeší připojování zařízení přes BlueTooth řeší u počítače průvodcem, který Vám radí a vede vás postupně od vyhledání, zpárování a nastavení služeb celým postupem. Rozsah služeb je závislý na schopnostech mobilního telefonu, kde může počítač nabídnout služby dle telefonu, nebo některfé služby nedovolí nastavit. Aby vše fungovalo, je třeba toho vybrat co nejvíce:

PIM File Transfer - Přenos souborů je obvykle automaticky nastaven. Slouží k tomu abyste mohli posílat fotky, vydea a zvuky z telefonu do počítače, nebo z počítače na telefon, případně otevřít telefon v počítači jako diskovou jednotku a přenos udělat na počítači. Položky menu v telefonu (U Nokier Galerie a u SonyEricsonu - Správa souborů) jsou složky.n Zacházíte s tím jako z diskem.

PIM Iterm Transfer - Přenos položek slouží k výměně kontaktů, poznámek, položek kalendáře a úkolů. Obvykle je nastaven tak že je-li v počítači nainstalován Microsoft OFFICE včetně programu Outlook, Položky kalendáře, kontakty a úkoly jsou sdíleny v této aplikaci.

NlueTooth DialUP Service - Vytáčení přes BlueTooth je potřeba k připojení na Internet pomocí mobilního telefonu jako modemu, který je připojuen přes BlueTooth. V připojení připojení k Internetu, které jsou uloženy v Start-Připojení ve složce připojení, měl by být jako modem zvolen BlueTooth DialUP service. Nemám to vyzkoušeno. Nejspolehlivější je ale kabel.

Doma je možné notebook připojit na Internet síťovým kabelem jako velký počítač nebo po bezdrátové síti je-li ADSL mobem vybaven anténou Wifi, nebo modem od UPC.

Plánuji výměnu modemu který by toto umožňoval a tak bude v blízkém okolí mého bytu a v mém bytě také bezdrátová síť.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama