Jak s počítačem snadno a rychle IV. - Spolupráce ve skupině

7. září 2009 v 16:32 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Opět tu máme náš seriál o práci s počítačem, který by měl poradit hlavně ženám. Tentokrát se podíváme na asministrativní spolupráci ve skupině. Pozorně by si tento článek měly přečíst hlavně ty ženy, prascující jako úřednice, nebo nějaká z žen která by nyla mpojí partnerkou, nebo by spolupracovala na jejím hledání či vůbec co se týká spolupráce s organizacemi PCA, Batradis či i legitimně existujícími firmami.

Spolupráce se provádí ve skupině dvěma způsoby: 1 po Imnternetu, 2. Po místní síti.

1. Spolupráce po Internetu - V rámci spolupráce na Internetu můžete posílat soubory e-mailem, nebo je přenášet při konverzaci v aplikaci Windows Messenger, MSN Messenger či Windows Live Messenger, Skype nebo ICQ. Kontakty lze organizovat do skupin, si pamatovat s kým co řeším. Aplikace Microsoft Outlook navíc u kalendáře a úkolů umí plánovat čas kolegům, nebo přátelům. To uděláte tak že zvolíte zaslání uživateli úkol nebo termín schůzky či jednání v kalendáři. Rozdíl bude v tom že kromě naplánování upozornění na akci sama sobě ji v příloze pošlete na zvolený kontakt.

Pokud díávíte dohromady společně nějaký spis psaný ve Woredu, posíláte ho kam potřebujete se žádostí aby Vám ho kolega poslal zpěr se svým přidaným textem, nebo revidovaný dokument, přčípadně sdokument kde opravil chyby v informacích které chcete aby tam byly a napsala jste je chybně, apod.

2. Spolupráce v místní síti - Tato možnost je vhodná pro společnou práci na dokumentech nebo projektech které by se špatně posílaly po Internetu. Stačí pouze ve svém počítači sdílet složku s dokumenty na kterých mají pracovat i vaši kolegové. Obejde se to bez posílání poštou či přenosu v Messengeru, Skype či ICQ, ale kolega si Vaši práci otevře ve Vašem púočítači ale sedět bude u svého. Tento druh sítě se používá obvykle v nějakém podniku na propojení počítačů ve všech kancelářích. Doma se používá je-li tam více počítačů. Poplatky za Internet jsou pak hrazeny pouze jako za jeden počítač.

Co se týká práce ženy jako úřednice a nejde něco udělat, je to tím že ženy při práci s počítačem zapomínají nato že na příklad napsání číslkice 1 "jedna" musí být provedeno tak aby se napsala opravdu jednička. U české klávesnice SGIFT+Jednička, nebo stiskem klávesy NUMLOCK si zapnout číselnou klávesnici na prsvém krsaji klávesnice a nepsat I "velké I" nebo l "malé L". Stejně jako nula je 0 (u české klávesnice SHIFT+nula, nebo svítí-li NumLock ležatá podlouhlá nula) a ne O "velké O". Proto ledacos nefunguje jako: Ověření čísla nějakého dokladu, přihlášení se k systému, nebo vyhlkedání dokumentu, listiny či dokladu pomocí zadání jeho čísla, úřéípadně otevření zákaznického účtu pro jeho úpravu v pojišťovně, bance, nebo u poslytovatele nějakých služeb, máme-li zákazníkovi aktivovat nějakou službu. Zadané znaky neodpovídají půcodnímu zadání dle kterého se porovnávají a tak to pochopitelně nejde. Znbaky 1,I,l, mají každý jiný výztnam. U počítače je tento význam vyjádřen odlišným číslem, kterému se říká hodnota normy pro kódování znaků, které říkáme ASCII.

Ženy také berou doslova chybová hlášení a arhgumentují příčinou uvedenou ve hlíášení o chybě. Zapomínají totiž že si programátoři šetří práci, takže některá chybová hlášení jsou obvykle obecná. Pokud něco někde nefunguje, nemůže se počítat se všemi úřéčinami vedoucími k chbě, kterou je třeba ohlásit.

Příklad: CHYBA V jednotce není disk.

Jedná-li se o dkisjketu nebo CD, neznamená to že tam oprsvdu není disketa nebo CD. Tato chyba se může objevit, i když tam disketu, nebo CD máme. V takovém případě je disk poškozen. Zkuste jiný. Děje-li se to u čehokoli, je poškozená mechasnika na diskety nebo na CD. Dá se vyčistit nebo nechat vyměnit. U USB Flash-paměti je tato chyba zobrazena i když je flashka zapojená tehdy, je-li připojena přes prodlužovací USB kabel který je poškozen. Fůashdisk je připojen špatně, nebo i když je zastrčen dobře asi je poškozena welektronika ve Flashdisku, případně se vám nějak podařilo vylomit USB konektor z desky počítače.

Abychom se ale vrátili k práci v místní síti, výáše uvedená chyba ohledně psaní znaků by způsobila že by vás to nepustilo ke složce s dokumenty, na kterých máte spolupracovat. Obvykle se to dělá tak že ve skupině počítačů se dá sdíletz nějaká složka a aby se do ní dostal jen konkrétní uživatel, je chráněna heslem které svému kolegovi prozradíme. K propojerní počítačů můžete použít bezdrátové technologie jako je WiFi, nebo BlueTooth zejména u notebooku. Jinak se používají síťové kabely Ethernet a soce Přímé na propojení počítače a modemu, nebo počítače a rooteru pro připojení počítače na Internet za použití jednoho modemu na jeden či více počítačů s možností připojení jednotlivých počřítačů zvlášť na Internet, nebo Křížený kabel na propojení počítačů mezi sebou.

Složky v jiném počítači než je ten můj jsou k dispozici v místech v síti. Start-Místa v síti, klikněte na Zobrszit počítače ve skupině. Jsou-li zapnuty všechny počítače objeví se jejich ikony a pak dál po otevření nějakého konkrétního, jeho sdílené složky (obvykle "Sdílené dokumenty").

Jaká data jdou dát špatně do přélohy a poslat poštou takže je lepší pracovat v místní síti? Jsou to databázové soubory, nebo velké spibory, jakými jsou třeba videa nebo vysoce kvalitní fotky či zvukové nahrávky. U hledání partnerky pro mne by to byly ty vysoce kvaslitní fotky. Aby někdo nevěděl že je fotografován, je kromě teleobjektivu dobré nastavit fotoaparát na velký rozměr snímku. To co chceme vidět je daleko a tudíž je to malé. U fotky o velkých rozměrechn to bude dost velké aby malý objekt byl dost velký aby byl vidět. Taková fotka i v JPG o rozměrech větších než 1152x864 nebo i 2x2 megapixely zabere 1 až 2 MB paměti. Dnes se dělají fotoaparáty s kvalitou řádově desítek mpx a takový velkoplošný snímek zabere i desítky MB. Pokud se nevejde na Fklashdisk, nebo je-li toho dost k vypálení na CD nebo DVD, jsou nosiče CD a DVD moc drashé na takovéto použití. I když stojí jen 5 Kř jeden disk, vyplatí se více přenost v místní síti.

Fotky nebo videa k tomuto účelu jsou uvedena jen jako příklad a jde o pomoc mých kamarádů mají-li takovou možnost. Videa jsou v tomto případě potřeba k dokomentaci situa a vy můžete třeba nahrát jhak se bavíte s kamarádkami o kterých si myslíte že by se mi mohly líbit. Dělá-li to moje úpartnerka z důvodu že udělala chybu a je přeřazena na administrativní spolupráci, má více materiálu. To by se každopádně také nejlépe posílalo po místní sítiřeba na můj počítač, kde to mohu slepit a udělat DVD sloužící k dokumentaci situace. Jsou lidi co umí upravovat filmy lépe, tak by se to natahalo k někomu takovému.

Vlasstní řešení tohoto mého problému pomocí takto propojených počítačů po vzoru mých přátel z Albedoru, ale tvořenou počítači třeba mých kamarádů z hospody a lidí kteří by mi v tom cli pomoci, bude takto každopádně možné mít o všem přehled co se týká zisku informací .

Až bych někoho měl, použije se takto vytvořená síť na pomoc lidem, kteří jsou na tom podobně jako já a nejsou schopni se normálně seznámit. Tyto články jak co udělat posloučí jako návody nejen pro ženy, ale pro všechny kteří nevědí jak použít počítač k organizování činnosti nějaké skupiny. Hlavně to má naučit ženy jak se třeba se mnou spojit přes Internet, což moc neumí.

Závěrem tohoto dílu o síti bych uvedl, že spoluprtáce v místní funguje i přes Internet, ale není to bezpečné.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama