Jak s počítačem snadno a rychle III. - Volání a osobní rozhovor na Internetu

5. září 2009 v 15:17 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Máme opět další díl našeho seriálu o počítačí jterý by měl hlavně ženám pomoci ovládat počíta. Tentokrát se podíváme na telefonování po Internetu a psanou konverzaci zvanou "Chat". Popíšeme si tu 3 nejpoužívanější programy kde lze takto komunikovat. V případě že máte webovou kameru, není telefonický rozhovor omezen jen na hlas, ale je možné se i vzájemně vidět. Já ji mám a než se puistíme do rozboru tří nejvíce používaných programů na tento druh komunikace, podíváme se jak se na to připravit.

Dnes je celkem samozřejmé že mají počítače a notebooky zvukovou kartu, takže lze na počítači poslouchat hudbu, rádio a mít vše se zvukem. Zvuk lze i nahrávat, ale o tom někdy jindy. Pro volání z počítače na počítač ve všech programech k tomu určených potřebujeme reproduktory či sluchátka a mikrofon. Můžeme též použít telefonnjí náhlavní sadu tvořenou sluchátky s mikrofonem dohromady. V pořípadě reproduktorů nebo normálních sluchátek a mikrofonu zvůlášť je třeba zapojit sluchátka nebo reproduktory na zelenou zdířku pro mnalý Jack na počítači, která je nadepsána "PHONES/LINE OUT". Mikrofon je třeba zapojit do červené zdířky na malý Jack nazvané "MIC". U náhlavní sady "headset" zapojíme dle barev oba konektory.

Zvukovou kartu tak není obvykle třeba nastavovat ale pro jistotu je lepší zkontrolovat. To uděláte tak že klepnete na Start-Ovládací panely a poklepte na ikonu "Zvuk". U značky poro reproduktory a mikrofon je zpravidla stejná zvuková karta, jakou je na příklad třeba Realtek HD Audio. Klepněte na záložku "Hlas" a pak na tlačítko "Hlasitost". Jestliže jsme použili zvukovou klartu Realtek HD Audio jako příklad zvukové karty, jde o kartu mixážní. Znamená to že dole po každým šoupátkem pro hlasitost zařízení můžeme zaškrtnutívybrat více zařízení ze kterých pak půjde nahrávat, nebo vysílat zvuk po telefonu. V takovém případě stačí aby byl zatržen Mikrofon a pro jistotu Směšovač stereo. Šoupátko mikrofonu ná být vysunuto na maximum. Nejlepší je vysunout nahoru vše.

U jiných zvukových karet které nejsou mixážní se zatržením přepínají u hlasitosti záznamu jednotlivá zařízení. Existuje také možnost kdy jsou u každého šoupátka dvě zaškrtávací polkíčka. Jedno je na jeho vybrání a druhé na jeho vypnutí bez staření šoupátka dolů.


MSN-Messenger / Windows Live Messenger

MSN nebo Windiows Messenger je součást systému Windows a jeho nejnovější verze se jmenuje Windows Live Messenger. K jeho aktivaci je potřeba zařídit si ke své e-mailové adrese službu Net Passport, která je automatickou součástí e-mailu na serverech MSN.Com, hotmail.com a myslím že Yahoo.com. Při prvním spuštění Messengeru je možné službu Net Passport ke svému e-mailu zaregistrovat. Po ověření zadáte e.mailovou adresu jako uživbatelsaké jméno a pak Vámi zvolené heslo. Abyste měli nejnovější verzi, nainstalujte si Live Messenger o něm teď budeme hovořit.

Klávesou ALT otevřete menu a z Nástroje vyberte Možnosti kde si zvolíte velikost písma, co má být na vašem profilu a jakou tam chcete profilovou fotku. Vnabídc Nástroje vyberte Průvodce nastavením zvuku a videa a dle jeho pokynů otestujte hlasitost reproduktorů a mikrofonu. Tak zhistíte jak budete slyšet. Máte-li webovou kanmeru, uvidíte se na obrazovce. Natočte ji tak aqby váš obličej s rsmenyl uprostřed scény. trak budete vidět při videohovorech. Je-li váš počítač proti oknu a vy tak sedíte zády k oknu, bude potřena mít nějakou stolní lampičku na stole u počítače, kterou si na sebe posvítíte dle toho hak se vudíte. Lampička z žárovkou není doporučena světlo žárovky je v kameře žluté a barví vše na žluto. Použijte lkampičku s bodovou žárovkou nebo zářivkou či výbojkou aby bylo světlo bílé.

Nyní můžete přidávat kontakty. To uděláte tak že klepnete na "Přidat kontakt" a napíšete e-mailovou adresu. Dejme tomu že si tam chcete dát mně, tak dáte "Přidat kontakt" a napíšete robinx@volny.cz. Klepnutím na tlačítko "Další" přejdete k možnosti napsat osobní zprávu což nemusíte. Pak klepnete na "Dokončit" a máte mně v kontaktech. Až si zapnu Messenger, zeptá se mi to jestli si Vás chci autorizovat. Když ano, budu vás mít v kontaktech.

Teď můžeme chatovat což se dělá tak že se dolu píše co chcete říct a stiskem klávesy ENTER nebo kliknutím na "Odeslat" to skočíhoru kde to vidím a odpovím. Klepnutím na sluchátko mi v programu Messenger zavoláte. Jkmile to přijmu můžeme spolu mluvit. Když zavolám já Vám, počítač bude zvonit jako telefon a dle pokynůl na obrazovce můžete hovor přijmout.

Klepnutím na sluchátko s okem zahájíte videohovor probíhá stejně ale za okamžik se uvidíme. Během vyzvánění se vidíte na obrazovce, takže se máte možnost rychle doupravit, nasvítit a přičísnout než to vezmu.

Během hovoru mluvíte do mikrofonu a druhou osobu slyšíte v reproduktorech nebo sluchátkách. Mikrofon se snažte držet stejně daleko od úst v rozmezí cca 3 až 10 cm abyste při dýchání do mikrofonu nefuli ale zase ne tak daleko abyste byli dobře slyšet. U vašeho náhledu je v Messengeru upeček s hlasitostí. Měšl by vyskakovat dle mluvení tak aby byla zabrána celá oelená část ideálně se žlutou a občas až i včetně červené. Hlasitost je při velkém hluku automaticky regulována.

Co dělat když nemám mikrofon ale mám webovou kameru která má mikrofon? Stačí v nastavení zvuku a videa v kroku nastavujícím mikrofon zvolit u mikrofonu místo "Zvukové zařízení Window", nebo "Realtek HD Audio Input" položku "Vlastní" nebo rovnou vaší kameru, kterou je na příklad třeba Microsoft LifeCam VX 3000.. Volba "Vlastní" vám také umožní webovou kameru vybrat co by mikrofon.


Skype

Skype ke výborný internetový telefon. Jeho jedinýi nedostatky jsou poruchy při hovorech způpsobené přetížením sítě Skype, protože jej používá necelých 18 milionů lidí po celém světě. Telefonování po celém světě z počítače na počítač je zadarmo stejně jako u Live Messengeru. Dalším nedostatkem je pro mne u jeho nejnovější verze ta skutečnost že se chat dá špatně číst protože nejdou nastavit velká písmena, což v Messengeru jde.

Býhodou je že webová kamera není povinná u videohovoru, akorát že osoba která kameru nemá není vidět. Znamená to že mne uvidíte ale váš kontrolní náhled dole nebude když kameru nemáte.

Skype potřebuje váš e-mail jen k tomu, aby Vám jeho provozovatel zaslal údaje o účtu a občas vám poslal reklamu na nové služby. Ibstalace a první spuštění vás zavede na formulář kde si vymyslíte přezdívku a heslo, zadáte e-mail a to stačí k tomu aby to fungovalo natolik, abyste se přihlásili a mohli hledat lidi na Skype.

Aby šlo dobře telefonovat, v nabídce Nástroje zvolte Možnosti a pod záložkou Zvuková zařízení nastavte např. Realtek HD Audio output pro reproduktory nebo sluchátka a Realtek HD Audio Input pro mikrofon, je-li k počítači připojen mikrofon a v nastavení záznamu zvuku je vybrán mikrofon ja zdroj zvuku k záznamu. Tato zvuková karta je uvedena jako příklad, stejně jako webová kamera Microsoft LifeCam VX 3000 kterou lze zvolit jako mikrofon.

Správnost nastavení zvuku si ověříte zavoláním na zkušební kontakt "Echo Skype call testing service", kde vás operátorka anglicky vyzve k nahrání vzkazu po zaznění signálu. Jestliže uslyšíte svůj vzkaz správně, je vše nastaveno správně. Pokud neskyšíte nic, nebo je vzkaz nahrán jiným hlasem, bude asi něco v nepořádku v nastavení záznamu zvuku. Zkontrolujte nastavení a mikrofon a zkuste to znovu.

Pod záložkou "Nastavení videa se v případě že máte webovou kameru uvidízte. Je-li k dispozici tlačítko pro nastavení kamery a vy zjistíte že je obraz stranově převrácen, zkontrolujte jesatli je v seznamu efektů možnost Mirror image. U MS LifeCam VX 3000 ta možnost je. Tu je třeba zaškrtnout aby byl pohyb stranově správný.

Kontakty můžete přidat pomocí funkce přidat kontakt ale musíte znát Skype jméno uživatele, na příklad já - robin-hronek. Jinak se používá funkce "Hledat Skype uživatele" kam zadáte e-mail někoho, nebo jméno a příjmení, ale může vám vyjít několik lidí stejného jména.

Při pčidání někoho do kontaktů je dotyčná osoba upozorněna že si Vás má přidat do kontaktů. To se stane i vám když si Vás někdo přidá. Tím dojde k autorizaci a můžete si povídat.

Pro začátečníky a ženy je nejlepší zjednodušit ovládání třeba tím že zvolíte automatický příjem hovorů. Stává se totiž zejumé je-li volůanou osobou žena, že hovor odmítne protrože si splete zelené sluchátko s červeným. I když s tím umím uzacházet, přijímám hovory automaticky. Zavoláte mi Skypem a ihned jste u mne na stole.

Pro telefonování po internetu je doporučeno rychlé připojení k Internetu. Stačí 512 kb/s, ale u Live messengeru dochází i bez obrsazového spojení k poruchám. Skype se umí přizpůsobit ale deformuje hlas a rozsypává se obraz je-li připojení pomalé. Při pomalém připojení nejde hlasově komunikovat často vůbec. při telefonování ve Skype a nebo Live Messengeru ukončete ostatní aplikace které zahlcují linku přenosem dat. Takovými aplikacemi jsou P2P klienti jako StrongDC, Torrent, eDokey, nebo eMule. Neprovádějte během hovoru příjem a odeslání pošty nebo přenos souboru ve Skype nebo Messengeru.


ICQ

Teo program, zejména jeho verze 6.5 se chlubí tím že umí také telefonovat, ale prakticky to moc neumí. K telefonování v ICQ z počítače na počítač je povinně nutné používat mikrofon připojený ke zvukové kartě jejíž vstup pro záznam zvuku je označen na příklad jako Realtek HD Audio input. Videohovory nějak nefungují.

Při registraci na www.icq.com nebo na Atlas ICQ získáte místo přihlašovacího jména číslo. To zadáte spolu s heslem jako přihlašovací pdaje a máte ICQ. Klávesou F5 přidáváte kontakty které to hledá dle čísla, nebo jména nči e-mailu. Stejně jako u Live Messengeru a Skype jde konverzaci obohatit přenosem soubo. U ICQ máte navíc různé legrácky. U ICQ můýžete pro chat nastavit různě velká písmenaK tomu slouží tlačítko T v rámečku.

Když tu telefonování zlobí, vynecháme věci okolo hovorů nehledě nato že ICQ umí volat i na normální telefony ale ne v České republice. Můžete to zkusit ale nahlásí to chybu.

Přidání kontaktu si zas ukážeme na mně. Stiskněte F6 a napište 279971225 a ukáže se Rn. Stačí mačkat tak dlouho "Daslší až budu ve vašem seznamu. Až si pustím ICQ, tak mně to vyzve abych si vás přidal a kdyžto udělám, můžeme chatovat osobně.

Chatování by mělo probíhat tak že se zprávy odesílají stiskem klávesy ENTER. Pokud ne, myší klikněte na "Odeslat". ICQ umí posílat a i přijímat SMS. Příjemce dostane SMS obsahující vaší zprávu a radu jak odpovědět. Odpoví-li dle té rady, odpověď vám přijde do počítače na ICQ. Přijaté i odeslané SMS hradí uřivatel mobilního telefonu dle svého operátora a tarifu. Může vám totiž bohužel vynadat že platí i když mu píšete.

Zdá-li se vám ICQ 6.5 ze serveru Atlas.cz pomalé, existuje jeho jednodušší a rychlejší forma nbez funkcí zvaná Qip. Stíáhnout se dá z www.qip.ru. Neumí nic jiného než chatovat ale nejnovější verze Qipu umí telefonovat ale kromě přihlášení na ICQ je třeba registrace na síti QIP, kde vám to udělá e.mail. Není to vyzkoušené.

Doufám že to pomůže ženám zvládat lépe počřítač a některé další věci si probereme příště.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama