Jak s počítačem snadno a rychle?

3. září 2009 v 13:33 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Už dávno není práce s počítačem tak složitá jako byla kdysi. Díky tomu jakým způsobem funguje Windows, není práce s počítačem nic složitého. Stačí jen trocha obratnosti v zacházení s myší a umět rycxhle dvakrát za sebou stisknout na myši její levé krajní tlačítko. Tak si pustíte jakýkoli program když ho mátte znázoerněn malým obrázkem na ploše obrazovky. Ten takto poklepete a něco spustíte, nebo otevřete. Těmto obrázkům se říká Ikony. Trochu manuálně obtížnější může být jezdit v nabídce Start. To je to zelené tlačítko na liště dole. Ve Windows Vista je tam kolečko se znakem Windows. Jde o to že se z této nabídky rozbalují do stran další nabídsky, kde stačí na nědo najet a kliknout (Jednou stiusknout levé tlačítko. Pravým tlačítkem získáváme další funkce včetně nastavování vlastností. O tom později.

Tohle jsou známé věci i pro ženy. Z mých zkušeností to tak nevypadá, protože jinak bych se dávno s nějakou seznámil přes Internet, protrože jakmile se dostanete někam kde je potřeba něco napsat, píše se jako na stroji. To už žřeny uměly v době, kdy byl masově rozšířen psací stroj na psaní.

V této rubrice budeme rozebírat některé věci, které žernám mohou u počítače, mobilního telefonu a přenosného počítače potíže, díky kterým je problém používat třeba internetovou seznamku, pokud je její web složitý a jak používat ostatní programy pro osobní důvěrnou komunikaci.

Ovládání ženám okolo 30-50 to ovbládání potíže nedělá jako spíše otevírání všeho možného a špatné zacházení se zařízeními která tvoří u stolního počítače jeho funkčnost a zařízení která funkce rozšiřují. Otevírání všeho možného ohrožuje počítač možností chycení nějakého viru. Není-li počítač zabezpečen, stane se že při otevření nějaké legrácky začšne počítač dělat něco, co by neměl. Ve výsledku může být poškozen nebo dokonce zničewn. Někteří lidé Vám pak mohou nadávat že jim posíláte blbosti a vy\ nevíte že to děláte. U žen existují případy že proto nechtějí internet.

Není se čeho obávat, když je používán nějaký dobrý antivirový program. Nejlepší je NOD32, ale má-li být používán legálně, stojí 1500 Kč ročně. Jinak není aktualizován a počítač může být ohrožen. Mám vyzkoušeno spolu se svými přáteli nejen s těmi které těžko potkáte, že jeden velice dobrý antivirový program Avast. Je zadarmo ale je třeba se jednou ročně zaregistrovat a zadat nový kód, který přijde e-mailem. V jeho nastavení rezidentní ochrany je potřeba dát vše na hodnotu Vysoká. V rámci poskytnutí PC za vztah se mnou, nebo za opravu stávajícího PC to každému rád udělám. U Avastu nebo jiného antiviru je třena mít nastavenou automatickou aktualizaci, která učí program znát nové viry a tak je nevpustit do počítače.

Špatné zacházení s PC kterého se žena může dopustit, je míněno třeba odpojení počítače ze zásuvky bez řádného vypnutí, nebo přerušení napájení když se program zasekne, nebo když se systém zasekne. Někdy pomůže podržet vypánač (tlačítko na bedně pod stolem) kterým se počítač zapíná. Pokud to nepomůže, je na počítači (na bedně pod stolem zvané Základní jednotka) tlačítko RESET. To obvykle pomůže.

Lepší ale je ukončit zaseklý program stisknutím kombinace klávbes CTRL+SHIFT+ a stisknout ESC. Objeví se okno správce úloh. Klepněte na tlačítko Aplikace a vyberte zaseklý program. Ten je označen komentářem "Neodpovídá". Pod seznamem aplikací klepněte na Ukončit a ukončení potvrďte klepnutím na Ano. Program je ukončen a je nahlášen problém s aplikací kterou bylo třeba takto ukončit. Informace o chybě se dá odeslat, ale není to k ničemu. Klepněte na NeodesílatL a počítač je bezpečně odblokován pokud se tam něco zaseklo.

Neodpojujte zařízení za chodu. To může zbytečně hlásit chybu, je nutno výše uvedeným postupem něco ukončovat a může dojít i k poškození systému či celého počítače. Výjímkou jsou zařízenéí USB, připojené k počítači pomocí USB, kde lze zařízení odpojit za chodsu avšak samotné zařízení v chodsu být nemá. Počkejte tedy až bude dokončeno kopírování dat z/na paměťový disk FLASH a pak jej lze odpojit. Totéž platí o přenosu fotek z fotoaparátu, nebo videí z kamery. U fotoaparátu nebo videokamery stačí fotoaparát nebo kameru zapnout do prohlížecího režimu aby bylo zařízení rozpoznáno. U fotoaparátu, kamery a pamětí F"ASH systém obvykle rozpozná takovéto zařízení sám a připojí je jako diskovou jednotku. Zachází se s tím jako s jakoukoli složkou.

Připojování zařízení která vyžadují instalaci ovladačů a programů z CD nechtě někomu kdo tomu víc rozumí, nebo se řiďte tím o co vás počítač požádá. Obvykle se postupuje dběma způsoby: Nejprve instalovat podporu a na výzvu o připojení zařízení jej připojit. Druhý způsob je méně spolehlivý ale je pohodlnější - Nejdříve zařízení připojit a pak instalovat podporu. Systém ale může mít občas potíže zařízení rozpoznat i když je vše nainstalováno. V průvodci přidáním nového hardware, který se pořád spouští je třeba zkoušet z CD nainstalovat ovladače. Špatně se hledají.

Programy které nepoužíváte a zabírají místo některé ženy mažou. To může poškodit systém. Vždy je dobré zjistit, jestli jde program odinstalovat. Pokud u programu tato možnost není, dělá se to přes Start-Ovládací panely a ikona Přidat nebo odebrat software.

Pokudf počítač nejde vypnout, ukončete všechny programy se kterými pracujete. Program který leží u tlačítka nabídky Start není ukončen ale minimalizován. To znamená že nepřekáží ve výhledu na plochu když chceme současně pracovat s více programy.

U Notebooku astačí notebook zaklapnout čímž se uvede do režimu spánku. U stolního počítače je lepčší vše ukončit protože juinak by se musely programy pozavírat během ukončování systému.

To je zatím vše.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama