Jak s počéítačem snadno a rychle V. - Záloha dat

10. září 2009 v 17:54 | R.H. |  Rady k používání moderní techniky
Náš seriál o používání počítače dnes pokračuje tématem zálohování dat. Budeme tedy hovořit o vypalování CD a DVD. Nejdříve však je dobré mít z důvodu veřejné publikace rad k této činnosti, že by předmětem vypalování neměly být filmy, hudba a plná verze počítačových programů aby nedošlo k porušování zákona o autordských právech. Mohli (zejména mohy) byste se vystavit trestnímu stíhání. Vypalovat tedy můýžete a dále rozšiřovat filmy a fotografie, eventuálně hudbu pouze v případě že jste jejími autory.

Každý počítač má dnes mechaniku DVD-R (DVD vypalovačku) která jinak funguje jako přehrávač CD a DVD pomocí např Windows Media Playeru. Krom přehrávání hudebních CD, DVD a filmů či hudby v datových formátech na CD-ROM, lze hudbu, video a filmy též zapisovat na CD nebo DVD. Obvykle jsou k tomu nainstalovány programy, které vám umožní vypálit fata, hudbu a video na CD nebo DVD.

I v počítači od organizace Batradis je na vypalování dat, hudby a fiolmů nainstalován program NERO Burning rom 6. V tomto programu můýžete formou vypálení dat na CD zálohovat dokumenty, videa,m fotografie a videa vytvořením datového disku CD-ROM. Při spuštění Nera přepněte vpravo nahoře na CD a vyberte "Datový disk". Hned nahoře na panelu je "Vytvoření datového disku. Po vložení prázdného fdisku CD-R, nebo CD-R/W vyberte složku kde máte připravena data k vypalováná. To provádíte v pravém okně. Tam můžete jednotlivě, nebo najednou vybrat složky a soubory. Přetaženímší z prava doleva vytvoříte budoucí obsah CD. Sledujte přitom modrou čáru v pravítku dole, které znázorňuje kapacitu CD. Čára by měla být pokud možno pouze modrá a maximálně kouisek žlutý, nikoli červená.

Používejte tedy disky označené jako CD-R 700 MB/80 min. To znamená zapisovatelné CD o kapacitě 700 MB nebo u hudebního CD 80 minut, nebo CD-R/W 700 MB/80 min - zapisovatelné a přemazatelné CD. U tohoto druhu CD-R můžete mít celou čáru modrou a kousek žlutý, avšak Nero že mít úři zahájení vypalování připomínky k povinnému uzavření disku. Souhlaste s t a CDude vypáleno.

K zahájení vypalování klikněte na ikonku "Vypálit CD nebo Burn CD" a můžete ještě určit způsob vypálení. Úplně bude stačit když si budete všímat pouze záložky "Jmenovka" nebo "Label" kde místo "NEW" nějak CD nazvete VELKÝMI_PÍSMENY bez háčků a čárek a mezeru nahradíte podtržením. Záložky "Vypálit" si všímat nemusíte. Obvykle je nastavena tak aby vše fungovalo správně. Takže klikněte na "Vypálit a už to jede. Jsou-li k tomu nějaké připomínky jako že je kompilace příliš velká a musí být disk povinně uzavřen, klepněte na ANO aby se to vypálilo. CD obvykle je finalizováno (uzavřeno) aby tam nešlo nic přidat. Co je na CD můžete na horní matnou stranu která je obvykle potištěna značkou a typem disku a linkami na psaní, napsat poznámku lihovým fixem.Pokud je CD bez potisku, spodní strana které se nedotýkejte bývá obvykle zbarvena do modra, modrozelena, modra nebo je bíle stříbrná, ale lesklejší než horní strana která slouží k nalepení potisku či jeho nastříkání. Stačí ale fixem poznámka co tae. Spodní strana je totiž ta, ze které jsou data čtena, nebo na kterou jsou zapisována. Tato spodní strana nesmí být porušena otisky prstů, nečistotou nebo nesmí být poškozena poškrábáním, protože na ni svítí laserový paprsek který na disk vypaluje, nebo z něj odrazem čte. Platí to i pro DVD.

Hudební CD - CD-Audio

Po spuištění Nera vyberte Notu (Hudební CD. Hned první je Vytvožení hudebního CD. Dále se postupuje jako u datového disku CD-ROM, ale v pravém okně je třeba najít složky se zvukovými soubory a do takové vstoupit, aby se objevil seznam zvukovýcsouborů. Zvukové soubory budou mít ikonu vašeho přhrávači médií a příponu WAV nebo MP3. Ostatní hudební soubory jako VOC, M4A nebo M3U nedoporučuji zkoušet. Když to bude WAV nebo MP3 tak to vyjde.

Obsah hudebního disku můžete tvořitr přetažením klaždého Wavu nebo Mptrojky samostatně a sestavit tak libovolný obsah budoucího hudebního CD, nebo vybrat a přetáhnout vše, ale pozor - čára na púravítku dole kde je kapata disku v minutách by měla být pouze modrá. Je-li tam kousek žlutý, vypálené CD by mohlo zlobit. Klepněte na "Vypálit a pak na Vypálit na pravém horním okraji okna s možnostmi nastavení vypolování abyste nahráli hudbu nebo zvulk na CD, které potom bude hrát na jakémkoli CD přehrávači nebo hifivěži. To ale není úplně spolehlivé některé CD přehrávače neumí přehrát vypálené CD.

Ostatní funkce a tvorbu dalších typů disku nebudete moc potřebovat nehledě nato že např kopírování CD nebudeme rozebírat abych neměl problémy že radím veřejně jak porušovat Copyright. Takže Kopírování CD v Neru -CD-copy si nějak vyzkoušejte sami.

Stejným způsobem se vypaluje DVD ale v Neru to nedoporučuji. V Neru můžete vypalovat na DVD jako velkou zálohu dat na datové DVD čili DVD-ROM. Na rozdíl od CD lkteré má lkapacitu pouze 700 MB, můžete zálohovat na jeden disk daleko více. Jednovrstvé zapisovatelné DVD (DVD-R nebo DVD-R/) pojme až 4.75 GB. V prvém horním rohu uvítacího okna Nera přdpněte na DVD. Pak se to dělá stejně jako CD ale na vypalování DVD která mají hrá vVD přehrávačích to není dobré.

Chcete-li vypálit DVD tak aby při použití vVD přehrávači a ne na počítači hrálo automaticky jako originálně zakoupený film na DVD ale většinou ihned bez úvodního menu, použoijte jiný program.

Dobrý je VSO DivXtoDVD. Vložte DVD-R dočítače které je prázdné a pokuid máte tento program, klikněte na tlačítko "Převod" a najděte soubory s příponou AVI. Bude to dost dlouho trvat než se dočasně vytvoří na pevném disku budoucí obsah DVD. Dbejte proto abyste měli k dispozici vždy alespoň 4.7 nejlépe čím víc tím lépe volného místa na pevném disku. Budoucí film nebo pásmo kratších filmů by nebylo celé. Je-li vše v pořádku mělo byjít k vypálení DVD automaticky a proces je ukončen vysunutím disku a ohlášením konce operace. Kdyby nedošlo k vypalování, přečtěte si chybové hlášení. Obvykle je vledné DVD větší než DVD-R 4.7 GB, takže se nevejde. To se moc ale nestává. Tomu sew dá kdyžtak zabnit tím, že v nabídce "možnosti vyberete "Vypalování" a pnete na zaškrtnuté políčko "Nepřidávat původní soubory". Tak nebude zaškrtnuté a vypalovat se bude pouze filmový obsah DVD.

Nejvéíce však využijete Nero na zálohování dat. Pokud s tím máte problémy, doufám že tyto rady pomohly.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama