Lidi dělají občas potíže

14. července 2009 v 13:35 | Robin Hronek
život je dnes velmi složitý, přestože moderní technika nám ho má usmnadnit. Z velké části tomu tak je ale její používání závisí bohužel na nás. Já sám patřím k lidem kteří se o to zajímají takže mým dalším koníčkem vedle hudby záhad, Bible a cestování jsou počítače, Internet, mobilní telefony a informační technologie. Hodně lidem jako jsem já by na přčíklad velice usnadnilo běžný život kdyby i u stánku na ulici šlo platit kartou i za párek v rohlíku či zmrzlinu, nebo zcela automatizovat účetnictví u společností které nám slouží k tomu, abychom měli vodsu, plyn, elektřinu a měli zaplacený nájem. Hodně věcí tohoto druhu fungovalo vždycky ale stávalo se že se občas něco nepovedlo a pak z toho byly a i dnes onbčas jsou tahanice a běhání po úřadech jen proto že někdo někde něco zvoral, pokazil, včas nevyřídil mebo včas neposlal a tak. Kdo je ten někdo? Člověk.

Občas mne takové věci zlobí a i kdyxž na to nejsem vyškolen, jsem schopný nějaqký takovýto problém s počítačem u nějakého úřadu vyřešit lépe a funkčně narozdíl od vysokoškolsky vzdělaného odborníka, pracujícího někde jako správce sítě, nebo počíztačového technika. Hodně úředníků a zejména úřednic ani pořádně neumí s počítačem zacházet přitom to co je v každé kanceláři na stole, je normální Windows.

Můj opravný zásah do pracovní sítě konkrétně potřebuje Poštovní spořitelna, kde jsou nejen sprostí zaměstnanci zejména jde-li o poštu, ale neschopní technici. U mobilního bankovnictví totiž nejdou poslat peníze na některé účty a zadání platby je označeno jako chybné datum splatnosti pokud je příkaz zadáván před 10tým dnem měsíce, kdy chceme někam poslat peníze

U České pojišťovny se mi zase stalo že mi nabízeli nějaký bonus ale abych ho zařídil, musím na hlavní pobočku, přičemž ta účednice měla vše před sebou a nešlo jí to udělat. Přitom je to záležitost kterou by sama uměla vyřešit průvodcem připojení k domácí síti Microsoft.. Doma mi taková blbost funguje a umím to i bez vysoké školy a průvodce. Prý to není bezpečné, přitom v rámci speciálního systému té pojišťovny to bezpečné je protože data o účtech, pojistkách a zákaznících jsou speciálně zakódována a nejdou otevřít v ničem jiném než v tom speciálním programu.

Jediné co neumím, ale poradit byste mi mohli Vy, nebo to i udělat, je zařízení platebních terminálů na kreditní karty fungujících bez poplatků. Věděl bych jak nato, ale sám to neumím. Jde o to ukradnout software terminálu obchodu kde to funguje a upravit ho pro jiný obchod. V přeložené formě bych snad i já přepsal to co je tam čitelné, protože to co je čitelné se vypisuje na obrazovku, avšak pproblém je že text musí mít stejný počet znaků jako to původní. Jinak to nefunguje. Problém ale je, jak to zařídit aby se chod terminálu odposlouchával a zapisoval na disk. No to je už vysoká programátořina.

I v mnoha jiných věcech jsem zjistil že co si člověk neudělá sám, to nemá, nicméně si zatím musíme dávat pozor sami nato co zařizujeme, kde nakupujeme, než to někdo šikovný kdo to na rozdíl ode mne bude umět vyřeší.

A závěrem otázka pro čtenáře: Také si myslíte že by počítače mohly omezit lidský chybový faktor? Já říkám že ano. Člověk je totiž něco, co může záměrně dělat chyby když se mu někdo nelíbí, nběco zvorat protože je unavený, něco zapomenout, nebo díky dovolené někomu zkomplikovat život protože díky tomu náhodou něco nefunguje.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama